İngilizlerin Büyük Mahareti: Halep Manipülasyonu

Arap Baharı adıyla Mısır’dan, Tunus’a, Yemen’e ve Suriye’ye sıçrayan karışıklığın ateşini yakanları, Sartre’ın “Savaşı zenginler çıkartır, yoksullar ölür.” sözü çok iyi tanımlıyor. Bu ateş, önce Arap coğrafyasındaki insanların ellerinde dolaştırıldı, sonra bir baktık birer ikişer terör örgütleri pörtlemeye başladı. Yasaların geçerli olmadığı yerde kural koyucular peyda olur gerçeğini bir kere daha gözleyebildik böylece.

Masa

Masa / Ömer Faruk E.

“Suriye ordusu Halep’in tarihî kent merkezini ele geçirdi.” Bu başlık, BBC’nin Türkiye yayınına ait. Sizce burada garip olan ne? Ben gördüğüm hinliği söyleyeyim. Dikkat edilirse, Halep şehrinin Suriye ordusu tarafından ele geçirildiği vurgulanıyor. Peki, Suriye ordusu (eğer gerçek Suriyelilerden oluşuyorsa ve bu gerçekten Suriye ordusu ise) zaten kendisine ait olan bir toprak parçasını nasıl ele geçirebilir?

Kelime oyunu yapmıyorum. Sadece anlamaya çalışıyorum. Anladığım ise şu: Eğer Halep ele geçiriliyorsa yahut bazı tasmalıların söylediği gibi özgürleştiriliyorsa şu denmelidir: “Amerikan ordusu Halep’i ele geçirdi ya da İngilizler Halep’i özgürleştiriyor!” Burada olan da o zaten. Halep kent merkezi yabancılar tarafından ele geçirildi. Suriyeliler kendileriyle savaşmıyorlar. Bu bir yutturmaca. Suriye’de “iç savaş var” diyenleri de bu bakımdan anlamak zor. Gerçek Suriyeliler bas baya işgalci güçlere, küfür ehline, düşman bildikleri yabancılara yani topraklarını zapt eden alçak, içten pazarlıklı, savaşın mucidi olan Haçlı kafasıyla mücadele ediyor. Asıl gerçek bu. Şimdi asıl bu başlığın altında gizli olan gerçeği kendi ağızlarıyla nasıl da deşifre ettiklerini görelim.

Yazının devamı; Mostar Dergisi Ocak 2017 sayısında.