İlân Ediyoruz!

Mostar Dergisi Mart 2017 Editörden

Editörden / Davut Bayraklı 

Şubat sayımızda, İngiliz-Amerikan ortak yapımı demokrasinin nereye ve nasıl götürüldüğünü kapak konumuz olarak irdelemiş ve “Hayalî İngiliz Kaleleri Yıkıldı mı?” diye sormuştuk. Yazarlarımızdan Mükerrem Mete, tüm okurlarımıza sorduğumuz bu soruyu üstüne alınmış ve Mart sayısı kapağımız için hayalî İngiliz kalelerinin yıkılmadığını, sadece şekil değiştirdiğini yazmış. İyi ki soruyu üstüne alınmış ve meselenin adeta otopsisini yapmış.

Kendisinden ve çıkarlarından başka dostu olmayanların bir meta olarak ürettikleri ve dünyanın geri kalan kısmı olarak gördükleri her yeri sömürmek için bir araç olarak kullandıkları kavramlardan artık bıktık. Eski oyunların, hilelerin yeni versiyonlarına karşı karnımız tok. O yüzden hayalî İngiliz kalelerinin yıkılmadığını biliyoruz ve bu bilgimizi de ilan ediyoruz. Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak övünen ve kibirden kibre düşen İngiltere, geçmişte tanıdığı ama unuttuğu bizleri bugün yeniden tanıyacak.

Bu arada Mostar Dergisi, Mart ayı itibarıyla bir yaşına daha girdi ve 13 yaşında oldu. Yeni yaşımız beraberinde bize yeni heyecanlar da getiriyor. Şubat ayında düzenlenen Türkiye 2. Arapça Kitap ve Kültür Günleri de bize yeni heyecan katmıştı. CNR Kitap Fuarı’nda okurlarımızla buluşacak olmak da bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Biz tüm bunlara hazırız, sen hazır mısın sevgili okur?