Maskeleriniz Beyhude!

Müslümanlar güvenli bölge olduğu için Srebrenitsa’ya sığındıklarında Hollandalılar, buradaki müslümanların ellerinden silahlarını güvenlik gerekçesiyle almışlardı. Ancak Sırp saldırıları artınca silahlarını geri isteyen Bosnalı müslümanlara Karremans tarafından silahlar verilmemiş ve Sırplar soykırım için şehre geldiklerinde sözde Barış Gücü ve Onursuz komutan Karremans, tüm olanları sadece seyretmişlerdi.

Mostar Dergisi Haziran 2017 Editörden

Editörden / Davut Bayraklı

Mart ayında yaşadığımız Hollanda krizi hafızalarımızı tazeledi aslında. Biz Hollanda’yı Açe’den, Srebrenitsa’dan tanıyorduk. Kendi ordusu olmayan, kendisini korumaktan aciz bu ülke, bugün gurbetteki insanlarımıza atları ve itleriyle saldırırken, biz, onun dün neler yaptığını bir kere daha hatırladık. Bosna Savaşı sırasında Hollandalı Komutan Thom Karrremans komutasındaki 400 Hollandalı askerden oluşan Birleşmiş Milletler Barış Gücü de Srebrenitsa’yı korumakla görevlendirilmişti. Müslümanlar güvenli bölge olduğu için Srebrenitsa’ya sığındıklarında Hollandalılar, buradaki müslümanların ellerinden silahlarını güvenlik gerekçesiyle almışlardı. Ancak Sırp saldırıları artınca silahlarını geri isteyen Bosnalı müslümanlara Karremans tarafından silahlar verilmemiş ve Sırplar soykırım için şehre geldiklerinde sözde Barış Gücü ve Onursuz komutan Karremans, tüm olanları sadece seyretmişlerdi.

Planlı bir soykırımı seyreden Hollandalı askerler ve komutanları Karremans, Sırp komutan Ratko Mladiç’in iltifatlarını ve hediyelerini kabul ettiği yetmezmiş gibi bir de bu katille kadeh tokuşturmuştu. Bugün bize demokrasi dersi vermeye kalkan Hollanda, Srebrenitsa soykırımının bir numaralı sorumlusu olan Thom Karremans’ı ülkesine döner dönmez albaylığa terfi ettirmişti, hem de hiç utanmadan. Biz, yeniden ayağa kalktığımız Çanakkale zaferinden, 15 Temmuz’daki destansı direnişten Batı dünyasını ve onların ikiyüzlülüğünü gayet iyi biliyoruz. Ve yeniden onlara diyoruz ki, hangi maskenin arkasına saklanırsanız saklanın, sizleri tanıyoruz. Oynadığınız oyunları biliyoruz.