Batı Medyası 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz gecesi henüz canlı yayında konuşmamışken NBC muhabiri, Erdoğan’ın Almanya’ya sığınma talebinde bulunduğunu twitterdan ilan etti: “Bir Amerikan askerî kaynağı NBC Haber’e, Erdoğan’ın uçağına İstanbul’dan iniş izni verilmediğini ve Erdoğan’ın Almanya’dan sığınma talep ettiğini belirtti” Bu tweet çok hızlı bir şekilde Batılı haber sitelerinde paylaşılmaya başlandı. Hiçbir zaman haberin kaynağı olarak gösterilen yetkilinin kim olduğu açıklanmadı.

Mostar Dergisi Temmuz 2017 Dosya

Dosya / İbrahim Halil Aslan

15 Temmuz akşamı, bu ülkenin tarihi boyunca yaşanmış en ağır hadiselerden birine tanık olduk. Meydanlara çıktığımızda, tankların ne yönden geleceğini hesaplamaya çalışıyor, üzerimizde alçak uçuş yapan F-16’ların, olduğumuz yere bomba atıp atmayacağını düşünüyorduk. Darbe girişiminin henüz başladığı saatlerinde bunu ilk düşündüğümde “Tamam, olay ciddi ama abartmaya da gerek yok. Asker üzerimize bomba atacak değil ya?” diye kendime kızıyordum. Ancak hiç beklemediğimiz, olacağına ihtimal vermediğimiz ne varsa bir bir gerçekleşmeye başlayacaktı. Peş peşe halkın üzerine ateş açıldığı haberleri gelmeye başladı. Tanklar insanların üzerinden geçiyordu. F-16’lar bombalıyor, helikopterler ağır silahlarla tarıyordu. Bir yandan cansiparane vatan müdafaasındayken diğer yandan sosyal medyadan diğer yerlerde neler olduğunu takip etmeye çalışıyorduk.

“Ülkeden Kaçtı” Yalanı

Bir gözü sosyal medyada olan hemen herkes; Amerika, Avrupa ve müslüman ülke liderlerinden net bir duruş bekliyordu. Beklenenin aksine yurt dışından ülke lehine değil; darbecilere, hem de neredeyse açıktan destek geliyordu. Öncelikle henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında konuşmamışken NBC muhabiri, Erdoğan’ın Almanya’ya sığınma talebinde bulunduğunu twitterdan ilan etti: “Bir Amerikan askerî kaynağı NBC Haber’e, Erdoğan’ın uçağına İstanbul’dan iniş izni verilmediğini ve Erdoğan’ın Almanya’dan sığınma talep ettiğini belirtti” Bu tweet çok hızlı bir şekilde Batılı haber sitelerinde paylaşılmaya başlandı. Hiçbir zaman haberin kaynağı olarak gösterilen yetkilinin kim olduğu açıklanmadı. Üstelik haberin yalan olduğu açığa çıkmasına rağmen bazı siteler gerçekten de iddialar doğruymuş gibi haberi silmeye bile tenezzül etmedi. Bugün bile İngiliz İşçi Partisi taraftarı Daily Mail gazetesinin web sitesine girerseniz, aynı haberin şu başlıkla ve ilk andaki gibi durduğunu görebilirsiniz: “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ordunun darbeyi başlatmasının ardından özel jetle ülkeden kaçtı!”

Yazının devamı; Mostar Dergisi Temmuz 2017 sayısında.